Twin Glow Dual Colour Downlight Twin CCT Pro Series
Features:
- Brightness: Uniform light, Instant light Up with High Lumen output .
- Colour changing : Step changes after OFF ON.
- Operating voltage: Wide operating voltage 120V to 300VAC.
- Mounting: Recess Mounting solution.
- Energy saving: More than 85% Energy saving.
- Installation: Easy to install, maintenance free.
Applications:
- Home
- Offices
- Retail Shops
- IT/BPO’s
- Hotels
Specifications:-
| Wattage | 6W + 6W |
| CCT Combination | CW/WW & colour combination |
| Shape | Round |
| Input supply | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
| Material | PC Housing |
| Housing Colour | White or Black |
| Luminous Efficacy | 80 Lm/W for CW |
| Surge Protection | 2.5 KV. |
| Cut Out Size | 75 mm |
| Outer Size | 110 mm |




