Apex’E’ PC Cylinder Light
Features:
- Brightness: Uniform light, Instant light Up with High Lumen output .
- Operating voltage: Wide operating voltage 120V to 300VAC
- HV withstand voltage: High Voltage withstand 400 VAC
- Mounting: On surface
- Energy saving: More than 85% Energy saving
- Installation: Easy to install, maintenance free.
Applications:
- Home
- Offices
- Retail Shops
- IT/BPO’s
- Hotels
Specifications:
| TYPE | PC CYLINDER |
| Wattage | 4W/7W/12W |
| CCT | 6500K/4000K/3000K |
| Input supply | 220 – 240 VAC, 50 Hz |
| Material | PC Housing |
| Mounting | Surface |
| Luminous Efficacy | 90 Lm/W |
| Surge Protection | Up to 2.5KV / 3.5KV / 3.5KV |
| OD X Height ( mm ) | 47×57 /75×78 / 90×100 |




